У цій статті ми розглянемо як використовувати різні пристрої домашньої автоматизації і в комплексі вирішувати питання управління електронними пристроями за допомогою обладнання від компанії SONOFF, яка зовсім недавно заявила про себе на ринку, а сьогодні є одним з лідерів з постачання пристроїв для розумного будинку.

Перш за все, давайте визначимося, що таке розумний будинок, або смарт-будинок (smart house). У загальному випадку під цим терміном мають на увазі систему домашньої електроніки, що автоматизує управління побутовими електроприладами та виконавчими механізмами. Для забезпечення роботи цих систем можуть використовуватися всілякі датчики та сенсори, системи провідного та бездротового зв'язку на різних протоколах, реле, вимикачі, системи голосового керування тощо. і т.п. Іншими словами, це всі пристрої, які замінять вашу руку, необхідну для механічного включення вимикача і ваш мозок, який контролює час і необхідність цього включення.

Уявимо типову ситуацію: ви знаходитесь вдома на першому поверсі, але не хочете вставати з улюбленого крісла, щоб піти та вимкнути світло у спальні на другому поверсі. Або інша ситуація: вас немає вдома, але вас долають сумніви: Чи вимкнули ви вентилятор (праску, чайник, пральну машину, тостер, паяльник, тощо)? Чи поставив я, чи ні, будинок на охоронну сигналізацію? Що діти роблять, коли мене немає?

Налаштувавши систему розумного будинку, ви позбавитеся цих турбот, просто поглянувши на свій мобільний телефон у спеціальному додатку. З його допомогою ви можете підключати побутову техніку та інтелектуальні пристрої у своєму будинку, щоб вони взаємодіяли один з одним та з вами.

Окремо варто підкреслити економічну складову застосування системи смарт-будинку: розумний будинок може заощадити до 15% від рахунку за електроенергію на місяць, що завжди приємно для домашнього бюджету. Побічно це також зменшує необхідність виробляти електроенергію, що у масштабах планети позитивно впливає на екологію.

Розібравшись у очевидних перевагах від впровадження системи розумного будинку настав час розглянути можливі варіанти реалізації управління вашими електроприладами, тобто: як контролювати свій будинок? Нижче наведено 10 способів, як це здійснити.

 

 

1. Управління фізичним вимикачем

Перш ніж встановити і почати використовувати систему розумного будинку, домовласники використовували фізичні настінні вимикачі, щоб вмикати і вимикати світло. Вони звичні, надійні та зрозумілі, що є незаперечною їхньою перевагою. Тим більше, що у користувачів може виникнути резонне питання: а що робити, якщо спочатку замінити фізичний вимикач на смарт-вимикач, а потім потрапити в ситуацію, коли немає інтернет-з'єднання, як тоді включити/вимкнути світло? У данному випадку найпростіший настінний механічний вимикач вирішує це питання.

SONOFF пропонує в цьому випадку використовувати спеціально створений модуль SONOFF MINIR2, що встановлюється всередині коробки під механічним вимикачем, що дозволяє підключати датчики з сухими контактами та різні типи зовнішніх перемикачів для управління освітленням або побутовою технікою, наприклад, перемикачі SPDT і кнопкові перемикачі NC/NO. Цей модуль лише додає функцію управління вмиканням/вимкненням світла з використанням локальної мережі, і світло можна буде включати та вимикати за допомогою зовнішнього звичайного перемикача, підключеного до MINIR2, у разі збою в мережі.

 

2. Дистанційне керування за допомогою програми

Система розумного будинку може керуватися за допомогою мобільного програми, що використовує вашу хмару для зв'язку з домашньою мережею, в яку з'єднані всі (або не всі) смарт-пристрої. Це безперечно є досить зручним та простим інструментом для керування пристроями розумного будинку. Коли ви їдете з дому, мобільний телефон завжди берете із собою, тому керувати побутовою технікою за допомогою програми на мобільному телефоні зовсім нескладно.

Усі інтелектуальні пристрої SONOFF є керованими. Ви можете керувати побутовою технікою, підключеною до інтелектуальних пристроїв SONOFF, у програмі eWeLink. До такої керованої техніки відносяться: рольставні, світильники, жалюзі, обігрівачі і так далі. Найбільш зручною перевагою віддаленого управління через програму є те, що ви можете перевіряти стан побутової техніки та включати або вимикати її одним дотиком у додатку, що допомагає заощадити гроші на щомісячному рахунку за електроенергію та підвищує безпеку, коли ви знаходитесь далеко від дому.

 

 

3. Дистанційне керування за допомогою радіопульта на частоті 433МГц

433 МГц – це діапазон бездротового радіозв'язку та частота, на якій можуть передавати сигнал домашні пристрої. 433 МГц використовується для управління вимикачами, моторизованими жалюзі, гаражними воротами, стельовими вентиляторами з лампами, освітленням та іншими пристроями. У порівнянні з інфрачервоним, цей тип управління має очевидну перевагу в якості технології дистанційного управління, оскільки він може проходити крізь стіну. Компанії, що займаються розумним будинком, використовують частоту 433 МГц для продукції з дистанційним управлінням.

Приклади продукції від SONOFF:

  • інтелектуальний перемикач SONOFF RFR2,
  • інтелектуальний перемикач SONOFF RFR3 DIY,
  • 4-канальний інтелектуальний перемикач SONOFF 4CHPROR3 з радіочастотним керуванням,
  • інтелектуальний утримувач лампи SONOFF SlampherR2,
  • радіочастотний пульт RM433,
  • деякі інтелектуальні сенсорні настінні вимикачі серії TX, наприклад SONOFF TX Series WiFi Wall Switches T2/EU/3 Gang/White,
  • бездротовий радіочастотний пульт T2EURF,
  • бездротові двері DW2-RF / віконний датчик
  • датчик руху PIR3-RF.

 

Ці пристрої використовують бездротову технологію 433 МГц для керування підключеними побутовими приладами. Загальний діапазон є найбільшою перевагою технології 433 МГц. 433 МГц – це дуже низька частота порівняно з Z-Wave (868-928 МГц), Zigbee (2,4 ГГц) або Wi-Fi (2,4 або 5,8 ГГц), що означає, що вона містить менше інформації але краще здатна проходити крізь стіни.

 

 

4. Пасивне інфрачервоне керування

Датчик руху у вашій оселі – це як ще одна пара очей, що спостерігає за місцями, які ви не можете бачити. Найбільш поширеним датчиком руху, що використовується в домашніх умовах, є пасивний інфрачервоний датчик, що називається датчиком PIR. Датчики цього типу використовуються в домашній безпеці або використовуються для зручності увімкнення або вимкнення світла шляхом виявлення рухів людини, наприклад, датчик руху SONOFF SNZB-03 ZigBee та датчик руху PIR3. Обидва ці датчики руху можна встановити в кімнаті, коридорі, на балконі і навіть у кутку за допомогою двостороннього скотчу 3M або гвинтів.

Після цього можна створити сцену, в якій світло активується при виявленні руху, або ці два датчики дають вам можливість створити домашню систему сигналізації, в якій на ваш мобільний телефон відправляється тривожне повідомлення при виявленні будь-якого підозрілого руху.

 

 

5. Управління набором пристроїв

Одним із найпоширеніших способів спілкування людей із системами розумного будинку є інтелектуальна панель управління SONOFF NSPanel Smart Scene Wall Switch - EU. Це більше, ніж жменька кнопок та РК-дисплей. Це головний центр, який створює розумний будинок. З його допомогою ви можете легко керувати налаштуваннями термостата, керувати всіма інтелектуальними пристроями у вашому будинку, включаючи та вимикаючи, а також налаштовуючи їх. Всі пристрої розумного будинку можуть бути контрольовані в єдиній системі, за допомогою управління якої можна автоматично керувати великою кількістю приладів за заданими схемами.

Крім того, він використовує Home Assistant – безкоштовну платформу з відкритим вихідним кодом для розумного будинку, призначену для використання в якості центральної системи управління пристроями розумного будинку. Ви можете отримати доступ до цієї платформи управління через веб-інтерфейс і додати інтелектуальні пристрої в одну систему для управління.

У SONOFF інтелектуальні пристрої для самостійної установки (режим DIY) можуть бути інтегровані в Home Assistant за допомогою виявлення mDNS, а інші інтелектуальні пристрої без режиму DIY дозволяють використовувати мобільний додаток eWeLink, щоб додати їх до Home Assistant за допомогою прив'язки до вашого облікового запису eWelink. Таким чином, будь-який із способів керування може помістити ваші інтелектуальні пристрої SONOFF у сцену вашого будинку, щоб спростити керування.

 

6. Голосове керування

Голосове керування вже давно є звичайним для нас. Логічно було б припустити, що оскільки розпізнавання мови досить просто, то воно пропонує ще один спосіб без допомоги рук керувати освітленням та побутовою технікою, наприклад коли ми намочили руки і не хочемо випадково потрапити під дію електрики, або якщо руки банально зайняті, а може ми виконуємо одночасно кілька домашніх справ і не хочемо витрачати час на переміщення до вимикачів. У такі моменти вам не потрібно зупиняти те, що ви робите, голосове керування може замінити вам руки, необхідні, щоб дістатися до різних елементів керування.

Багато смарт-пристроїв SONOFF мають можливість голосової активації через роботу з голосовими помічниками, такими як Amazon Alexa, Google Assistant і Яндекс Аліса.

Наприклад, SONOFF DUALR3 дозволяє відкрити або закрити штору за допомогою голосової команди, SONOFF DW2-Wi-Fi підтримує перевірку стану відкриття та закриття дверей або вікна за допомогою голосової команди, SONOFF TH10/16 дає вам можливість перевірити температуру та вологість пристроїв простою командою тощо.

Завдяки інтелектуальним пристроям SONOFF та вашому власному інтелектуальному голосовому помічнику побутова техніка розумітиме вас і виконуватиме всі ваші команди.

 

 

7. Керування за допомогою різних пристроїв (CROSS-DEVICE)

Наскільки простий і зручний ваш досвід керування пристроєм? Чи однаковий ваш досвід, коли ви керуєте побутовою технікою з різних пристроїв, з мобільного пристрою або смарт-пристроєм? Якому з них ви віддаєте перевагу для інтелектуального управління: на мобільному телефоні та смарт-годиннику (наприклад, Apple Watch)? Уявіть, що ви можете керувати своєю побутовою технікою на Apple Watch, а це означає, що ви можете не тільки стежити за здоров'ям та фітнесом, відправляти повідомлення та дзвонити, але й запускати на них свій розумний будинок і при цьому використовуватимете тільки той пристрій, з яким ви звикли взаємодіяти та з яким особисто вам комфортно.

Крос-девайсний контроль відноситься до технології, яка дозволяє контролювати користувачів на декількох пристроях, таких як смартфони, ПК, настільні комп'ютери, планшети, інтелектуальні пристрої, такі як Chromecast і Apple TV, пристроях, що носяться, і багато іншого. Це дозволяє мати можливість керувати декількома пристроями через різні пристрої. Наприклад, до Apple Watch можна додати інтелектуальні пристрої SONOFF з одним набором, щоб користувачі могли керувати підключеними до них побутовими приладами, натискаючи на Apple Watch після того, як обліковий запис Apple Watch пов'язаний з мобільним додатком SONOFF. Незалежно від того, де ви знаходитесь, вашою побутовою технікою завжди можна керувати з вашого зап'ястя у будь-який час, включаючи керування одним пристроєм, групове керування, інтелектуальне керування сценами тощо.

 

 

8. Управління смарт-сценами (SMART SCENE)

Управління сценами – один із основних способів управління розумним будинком. За фактом це цілий набір команд та дій з управління різними пристроями. Керування сценами також називається налаштуванням сцени, що вказує на те, що ви можете налаштувати пристрій для керування встановленою вами сценою, наприклад передпокій освітлюється, коли ви штовхаєте двері вночі. Використання керування сценами в системі «Розумний дім» також спрощує ваше життя, дозволяючи активувати кілька налаштувань за допомогою натискання лише однієї кнопки.

Сцена зазвичай використовується в запрограмованих на замовлення системах автоматизації, крім того ви самі можете зробити систему розумного будинку своїми руками для різного ступеня управління. Для кнопки бездротового Wi-Fi-перемикача SONOFF SNZB-01 та 4-клавішного інтелектуального перемикача SONOFF 4CHPROR3 можна створити сцену, в якій SNZB-01 може працювати як пересувний радіочастотний пульт для управління вашими жалюзі, підключеними до 4CHPROR3 у вашому будинку. Одним із бонусних елементів налаштування сцен у системі домашньої автоматизації є те, що сцени не обмежуються сценою з одним пристроєм як умова виконання. Датчик температури та вологості SONOFF SNZB-02 може бути тригерною умовою в сцені, щоб одночасно вмикати або вимикати більше одного пристрою. Як показано на малюнку вище, коли SNZB02 виявляє, що температура не нижче 28℃, розумна розетка та вентилятор відключаються одночасно.

 

 

9. Керування за допомогою веб-браузера

Крім класичної функції дистанційного керування через мобільний додаток на смартфонах, існує безліч пристроїв, якими можна керувати віддалено через веб-браузер. Як правило, веб-технологія для віддаленого управління пристроями не вимагає від вас завантаження та встановлення чогось, просто зайдіть на веб-сайт і увійдіть до свого облікового запису.

Перш ніж увійти на веб-сторінку мобільної програми, необхідно враховувати ключовий момент – сумісність. Мобільний додаток SONOFF "eWeLink" має веб-версію з надійною сумісністю, завдяки якій майже кожним SONOFF можна керувати за допомогою eWeLink web V4.2.0. У веб-версії можна перевіряти стан пристроїв та керувати пристроями у веб-клієнті.

 

 

10. Управління за допомогою віджетів

Віджети є життєво важливим аспектом налаштування екрана вашого смартфона.

За допомогою віджету управління ви можете отримати короткий огляд смарт-пристроїв, смарт-сцен або індивідуальної групи, доступної прямо з головного екрана вашого смартфона. Ви можете переміщати або видаляти віджети на головному екрані.

Щоб швидко отримати доступ до управління інтелектуальними пристроями SONOFF, просто натисніть «Додати в Siri» у додатку eWelink, щоб додати пристрої або сцени як віджети на головному екрані для керування!

 

Отже, ми ознайомились та розглянули різноманітні варіанти управління системами розумного будинку. Ці знання будуть корисні вам при виборі своєї системи та прийнятті рішення про купівлю комплектуючих, які максимально відповідатимуть вашому уявленню про те, як саме повинен працювати розумний будинок саме у вас!